ارورهای ماشین ظرفشویی بوش از بروز یک مشکل یا نقص فنی در آن حکایت دارند که باید توسط شما و در مواقع حاد بوسیله افراد حرفه‌ای و متخصص برطرف شود. البته اگر بدانید هرکدام از این ارورها و کدهای خطا، کدام مشکل را اعلام می‌کنند، مسلما برطرف کردن آن راحت‌تر خواهد بود. برخی از خطاها به مسائل فنی مرتبط بوده و تنها یک تکنسین کاربلد می‌تواند آن را برطرف کند. اما در این میان، برخی از ارورها به راحتی در منزل و توسط خود شما و تنها با یک تغییرات ساده برطرف خواهند شد.

با این حال توصیه می‌کنیم به هیچ‌عنوان خودسرانه برای رفع این ارورها وارد عمل نشوید. در ابتدا با کارشناسان شرکت سناپویان، نماینده رسمی خدمات لوازم خانگی بوش در ایران تماس گرفته و مشورت‌های لازم را دریافت کنید تا بهترین نتایج حاصل شود. مرکز خدمات پس از فروش سناپویان در صورت وجود خرابی یا مشکلاتی که نیازمند بررسی کارشناسی و تعویش قطعات دارد جهت اعزام تکنسین برای خدمات و تعمیر ظرفشویی بوش شما هماهنگی های لازم را انجام می دهند. در ادامه بیشتر از این ارورها صحبت خواهیم کرد.

کدهای خطا ماشین ظرفشویی بوش

عیب‌یابی ماشین ظرفشویی بوش آن هم از طریق کاتالوگ‌های ارائه شده کمی سخت خواهد بود. متاسفانه کاربران هم اکثرا در تلاش‌اند با ریست کردن دستگاه، ارورها و صورت مسئله را خذف کنند. هرچند که برخی از مشکلات حتی با ریست کردن هم برطرف نمی‌شوند! ما می‌خواهیم در این بخش با معرفی ارورهای رایج به شما در عیب‌یابی ماشین‌های ظرفشویی بوش کمک کنیم. عیب یابی ماشین ظرفشویی بوش به لطف کدهای خطا، بسیار آسان‌تر بوده و حتی گاها خودتان هم می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

به خاطر داشته باشید؛ ماشین ظرفشویی بوش کدهای خطای متعددی دارد که بسته به مدل ماشین ظرفشویی می‌تواند متفاوت باشد. ما رایج‌ترین ارورها را در زیر بیان می‌کنیم.

ارور کد خطا E01

معنی: خرابی مدار کنترل پمپ در برد کنترل اصلی شناسایی شده است، یا مشکلی در سنسور دما یا ترمیستور وجود دارد.

راه حل: در اکثر موارد، کد خطای E01 به یک تکنسین بوش نیاز دارد که برد کنترل را برای عیب‌یابی بررسی کند.

اگر متوجه شدید که ماشین ظرفشویی بوش شما گرم نمی‌شود، تست مقاومت ترمیستور با یک مولتی‌متر می‌تواند به شما بگوید که آیا برد به تعویض نیاز دارد یا خیر. هنگامی که روی تنظیم اهم قرار می‌گیرد، اگر مولتی متر “OL” را نشان دهد، ترمیستور باید تعویض شود. آزمایشات بیشتر مستلزم آن است که از برگه فنی ماشین ظرفشویی برای یافتن مقاومت خاص ترمیستور مدل شما در دمای اتاق و زمانی که دما تغییر می‌کند استفاده شود.

ارور کد خطا E02

معنی: یعنی روی برد کنترل ایراداتی مشاهده شده است یا مشکلی در سنسور دما یا ترمیستور وجود دارد.

راه حل: توصیه‌های مربوط به کد خطا E01 را در بالا دنبال کنید.

ارور کد خطا E03

معنی: یعنی گرمکن کمکی روی برد کنترل اصلی معیوب است یا ماشین ظرفشویی با آب پر نمی‌شود.

راه حل: اگر ماشین ظرفشویی با آب پر نمی‌شود، تعویض شیر ورودی آب باید مشکل را برطرف کرده و کد خطا را از بین ببرد. با این حال، اگر مشکل از برد کنترل باشد، باید با یک تکنسین بوش تماس بگیرید تا مشکل را تشخیص داده و برطرف کند.

ارور کد خطا E04

معنی: مشکلی در سیستم گرمایش یا سنسور سطح آب وجود دارد.

راه حل: اگر ماشین ظرفشویی مشکلی در سنسور سطح آب داشته باشد، بررسی ماشین ظرفشویی برای حرکت دادن آب در ظرف تخلیه می‌تواند کد خطا را برطرف کند. اگر ارور باقی بماند، به احتمال زیاد مشکل مربوط به کد خطای سیستم گرمایشی‌ست که به یک تکنسین بوش برای تشخیص و رفع مشکل نیاز دارد.

ارور کد خطا E05

معنی: خطای سوئیچ آب TRIAC یا مشکل شناور وجود دارد.

راه حل: احتمالاً مشکلی در برد کنترل رخ داده و تنها تکنسین بوش می‌‌تواند آن را برطرف کند. با این حال، مکان‌یابی و بررسی سوئیچ شناور برای آسیب‌دیدگی، یا آزمایش سوئیچ شناور با مولتی‌متر، ممکن است نشان دهد که قطعه نیاز به تعویض دارد.

ارور کد خطا E06

معنی: این کد معمولاً نشان‌دهنده خرابی مکانیزم درب است. اما در برخی از مدل‌ها، می‌تواند به این معنی باشد که سنسور کیفیت آب از کار افتاده است.

راه حل: این یکی از بدترین کدهای خطاست که در آن قطعه باید تعویض شود. بنابراین، باید از یک تکنسین برای تشخیص و رفع مشکل کمک بگیرید.

ارور کد خطا E07

معنی: مشکلی در بخش خشک‌کن وجود دارد.

راه حل: ابتدا فن خشک کن را از نظر خرابی و تداوم با یک مولتی متر بررسی کنید. اگر فن خشک کن سالم است، سیم کشی برد کنترل به فن خشک کن را برای آسیب دیدگی بررسی کنید تا کد خطا برطرف شود.

ارور کد خطا E08

معنی: مشکلی در برد کنترل هدر رفتن ناگهانی آب در طول چرخه تشخیص داده است.

راه حل: چرخه را متوقف کرده و ظروف واژگونی که ممکن است در طول چرخه آب جمع شده باشند را بررسی کنید. اگر ظروف واژگون شده دلیل بروز خطا نبوده، وان و مبدل حرارتی باید از نظر نشتی بررسی شوند. پیچ خوردگی شیلنگ ورودی یا خرابی دریچه ورودی آب نیز می‌تواند باعث این مشکل باشد.

ارور کد خطا E09

معنی: بخاری یا رله گرمایش روی برد کنترل معیوب است.

راه حل: مقاومت بخاری را با یک مولتی‌متر بررسی کنید. برگه فنی ماشین ظرفشویی باید به شما بگوید که مقاومت بخاری چقدر باید باشد. برد کنترل نیز باید توسط تکنسین بوش بررسی شود.

ارور کد خطا E15

معنی: مشکلی در برد کنترل تشخیص داده شده و ماشین ظرفشویی نشتی دارد.

راه حل: ماشین ظرفشویی را از نظر نشتی بررسی کنید. اگر نشتی پیدا نکردید، احتمالاً سنسور زیر وان معیوب بوده یا ظرف تخلیه بیش از حد پر است. حتی این احتمال وجود دارد که لازم باشد آب ظرف تخلیه را خارج کرده یا سنسور را تعویض نمائید.

ارور کد خطا  E22

معنی: مقدار زیادی آب باقیمانده در سامپ وجود دارد که باعث مسدود شدن فیلتر شده است.

راه حل: آب را تخلیه کرده، سپس فیلتر ماشین ظرفشویی را برداشته و تمیز کنید. اگر مشکل باقی بماند، برد کنترل یا سیستم زهکشی (پمپ، شیلنگ تخلیه و غیره) باید برای مشکلات بررسی شود.

ارور کدهای خطا E23 ،E24 و E25

معنی: ماشین ظرفشویی مشکل زهکشی دارد که معمولاً در اثر خرابی پمپ تخلیه یا گرفتگی شلنگ تخلیه به وجود می‌آید.

راه حل: بررسی کنید که شلنگ تخلیه و پمپ مسدود یا آسیب ندیده باشد. در صورت خرابی پروانه پمپ باید تعویض شود. اگر پمپ در تست تداوم مولتی متر شکست بخورد هم باید تعویض شود.

سایر ارورها و  کدهای خطای کمتر رایج ماشین ظرفشویی بوش

کد خطا E10 یا E12: خطای کند شدن گرمایش چرخه تمیز کردن عمیق. ماشین ظرفشویی را با یک محصول تمیزکننده و رسوب زدایی ماشین ظرفشویی تمیز کنید. اگر مشکل باقی بماند، به احتمال زیاد بخاری باید تعویض شود.

کد خطا E11: خطای ترمیستور یا NTC (سنسور دما) شناسایی شده است. مقاومت ترمیستور یا NTC (حسگر دما) برای تشخیص مشکل باید بررسی شود.

کد خطا  E13: آب ماشین ظرفشویی خیلی داغ است. مطمئن شوید که ماشین ظرفشویی آب سرد می‌گیرد و سنسور دما معیوب نیست.

کد خطا E14: این کد یعنی سنسور تشخیص ورود جریان آب به ماشین ظرفشویی معیوب است. البته احتمال مشکل تامین آب نیز می‌تواند وجود داشته باشد که باید بررسی شود.

کد خطا E16: ماشین ظرفشویی پر از آب شده است. تعویض شیر ورودی آب باید مشکل را برطرف کند.

کد خطا E17 یا E18: ماشین ظرفشویی با آب پر نمی‌شود. بررسی کنید که ماشین ظرفشویی آب دریافت می‌کند و احتمالاً باید شیر ورودی آب را تعویض کنید.

کد خطا E19, E20, E21: مشکل گرمایش شناسایی شده است. پمپ حرارتی یا مبدل حرارتی باید بررسی شود.

کد خطا E26: مشکلی در موتور دیورتر وجود دارد. موتور را عیب‌یابی کنید.

کدهای خطا E27, E29, E30: مشکل ولتاژ برق رخ داده است. خاموش کردن ماشین ظرفشویی به مدت پنج دقیقه می‌تواند مشکل را حل کند. در غیر این صورت، باید با یک تکنسین شرکت سناپویان تماس بگیرید.

کد خطا E28: نقصی در سنسور Aqua رخ داده است. راه حل کد خطا E06 را در بالا ببینید.

خدمات شرکت سناپویان

یکی از برترین و ممتازترین خدماتی که در شرکت سناپویان به عنوان نمایندگی بوش در ایران ارائه می‌شود، عیب‌یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی برند بوش است. این شرکت با در اختیار داشتن متخصص‌ترین و کارآزموده‌ترین تکنسین‌ها، تمام تلاش خود را بکار گرفته تا با عیب‌یابی درست دستگاه، مشکل موجود را برطرف کند. و نکته مثبت اینجاست که حتی در صورت نیاز به تعویض قطعات، با در اختیار داشتن قطعات اورجینال برند بوش، باکیفیت‌ترین قطعه را جایگزین می‌کند. برای دریافت مشاوره و تکنسین برای حل مشکلات ماشین ظرفشویی، با ما تماس بگیرید یا درخواست خود را از طریق فرم درخواست خدمات لوازم خانگی بوش که در زیر آمده است ثبت نمائید.

منابع:

https://www.bosch-home.com/us/owner-support/get-support/support-selfhelp-other-error-codes

https://fredsappliance.com/dishwasher-repair/dishwasher-troubleshooting-bosch-error-codes-explained

ثبت درخواست خدمات

نوع خدمات درخواستی:(Required)
نام و نام خانوادگی:(Required)
آدرس دقیق پستی:
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

5/5 - (2 امتیاز)

15 دیدگاه در “ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

 1. جمشیدی گفت:

  ماشین ظرفشویی مدل بوش دارم چندوقتی قرصی که میذارم داخل ماشین ظرفشویی خوب حل نمی‌شه دلیلش چیه؟

  1. سناپویان گفت:

   سلام وقت بخیر
   ابتدا باید چیدمان ظروف مرتب رعایت شود . چرخش پروانه وسط تست شود . قرص باید قرص تاریخ دار و از برند معتبر و استاندارد باشد. در صورت برطرف نشدن ایراد با شرکت سناپویان تماس بگیرید .

 2. میترا گفت:

  ماشین ظرفشویی بنده مدل بوش هست و الان ی مدت هست که داره ارور01میده معنی این ارور یعنی چی و چکار باید کرد؟

  1. سناپویان گفت:

   سلام وقت بخیر
   برق ورودی باید چک شود . احتمال دارد ولتاژبرق ورودی کمتر از 200 ولت باشد دستگاه کار نمیکند و ارور میدهد. در بعضی از مدل ها اگر در یک دقیقه آخر ارور دهد یعنی مسیر تخلیه دچار گرفتگی شده است. بهتر است دستگاه توسط تکنسین بازدید شود . برای راهنمایی بیشتر و درخواست تکنسین با شرکت تماس حاصل نمایید

 3. رادان گفت:

  ممنون از مطالبه خوبتون در مورد ارور های ماشین ظرفشویی بوش چند وقت پیش ماشین ظرفشویی ارور میداد که با خوندن سایت شما متوجه ایرادش شدم و درستش کردیم

 4. مبارکی گفت:

  خوبی ماشین ظرفشویی های بوش این هست که ارور میده و به این معنی هست که دستگاه دچار مشکل شده و با دانستن معنی این ارور ها خیلی راحت میشه سریع مشکل و ایرادش رو برطرف کرد

 5. سحر اسحاقی گفت:

  مرسی که هرکدوم از ارور هارو توضیح دادین من تو سایت شما متوجه شدم هر ارور مربوط به چی هست مقاله مفیدی بود ممنون

 6. ستاره گفت:

  ببخشید درسته که ارور E001ماشین ظرفشویی بوش یعنی اینکه ماشین ظرفشویی هیچ مشکل و ایرادی نداشته ؟

  1. سناپویان گفت:

   سلام وقت بخیر
   بسته به مدل دستگاه ارور ها متفاوت می باشد . و هر کد نشان دهنده یک خرابی میباشد. در صورت بروز ارور باید با شرکت تماس حاصل نمایید.

 7. تیموری گفت:

  علت بروز ارور E10 یا F10 ماشین ظرفشویی بوش چی هست چند روزی ماشین ظرفشویی ما این ارور ها رو میده ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سناپویان گفت:

   سلام وقت بخیر
   دستگاه فوق خشک کن زئولیتی میباشد . احتمالا سیستم خشک کن دستگاه آسیب دیده حتما باید تکنسین فن و برد زئولیت را بررسی نماید. برای هماهنگی و درخواست تکنسین با شرکت تماس بگیرید.

 8. گلناز گفت:

  وقتی ظرف های شیشه ای رو داخل ماشین ظرفشویی میذارم برای شست و شو بعد از انجام کار خیلی لک میشن این ظرفا در صورتی قبلا اینطور نبوده

  1. سناپویان گفت:

   سلام وقت بخیر
   ایجاد لک به انتخاب برنامه مناسب یعنی دما بین 40 تا 50 درجه که باعث خط و خش و خرابی نمی گردد . مهمترین عامل،استفاده از شوینده مناسب یعنی برند فینیش و فیری است که بهتر است به صورت قرص استفاده شود. حتما تاریخ تولید محصول مد نظر باشد. برای تهیه بهتر است از شرکت سناپویان درخواست نمایید .بیشترین لک ها استفاده نکردن از جرم گیر ها و رسوب داخل دستگاه پدید می آید . برای کارشناسی از تکنسین سنا پویان کمک بگیرید.

 9. آرزو صدیقی گفت:

  ممنون که ارور هارو توضیح دادین من ماشینم ارور میداد و اینجا تونستم علتش پیدا کنم و از تکنسین هاتون خواستم و مشکلش رو برام حل کردن مرسی

 10. رجبی گفت:

  مقالتون خیلی کمک بزرگی به من کرد من از اطلاعاتی که دادید تونستم عیب دستگاهمو پیدا کنم مرسی برای مطالب مفید و عالیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *